Mer python

Posta av helgeb - 25. april 2010 kl. 15:27

Etter å ha hatt endel programmering (Først inf100, og no inf109) syns eg det var på tide at eg brukte det til nokke fornuftig. Det vil si, nokke annet enn oppgavene spør om. Så, for ikkje så lenge siden begynte eg å lese en webcomic (kom ikkje på et godt norsk ord på det) som heter Megatokyo. Et problem er at den er på nettet. Og med det hersens dårlige nettet eg har heime, så er det ganske tungvindt. Ka gjør man då? Jo, man programmerer.

Det er då må ha, er et skript som laster ned alle bildefilene som utgjør selve serien. Heldigvis er de sortert etter nummer, det gjør jobben mye lettere. Deretter er det jo egentlig litt upraktisk å lese på .gif-filer hele tiden. Ka gjør man då? Mer programmering!

Det hadde jo vert veldig greit å lage en pdf med alle bildene i, sortert i riktig rekkefølge. Dette prøvde eg først å gjennomføre vha \LaTeX, som viste seg å være litt vanskelige enn antatt. Eg endte med å lage alle bildene til pdf-er, og satt de sammen med det som heter pdftk. Med det hele satt sammen, kan man få et skript som ser omtrent ut som dette. Snippen av koden som laster ned selve stripene kan forkortes til følgende:

#!/usr/bin/env python

import subprocess
def main():
    for i in range(1, 1265+1):
        cmd = "wget http://megatokyo.com/strips/%(#)04d.gif" %\
        {"#": i}
        subprocess.call(cmd, shell=True)

main()

Dette tok meg sabla lang tid, for nettet eg bruker er ganske ubrukelig. Men eg fikk det ned tilslutt, så no sitter eg med en pdf på ca 1265 sider som eg kan lese Megatokyo fra istedenfor å måtte surfe det på nettet hele tiden. I tillegg kjører skriptet 3 ganger, en for gif, en for jpg og en for png. Skulle eg laga program som sjekka hvilken filtype det nummeret hadde, måtte eg begynt med ganske mye heftigere programmering enn dette (som innebærer å laste ned kildekoden for å finne filnavnet og diverse).

3 kommentarer på “Mer python”

  1. Wavatar Helge

    fancy.
    Jeg har laget det samme ganske mange ganger, men holdt med til bash, som for å være ærlig funker mye bedre til oppgaven.

    For latex:
    echo «bladibladi{article}, det man trenger» >fil.tex
    echo «\includegraphics{%NR.jpg}» >> fil.tex
    pdflatex fil.tex -o %NR.pdf

    eller noe. Jeg hadde et program som tok navn som input og laget pdf med noter til bursdagssang (med tekst), inkl. navnet på personen. Skikkelig moro, brukte abcde eller noe for å lage noter.

  2. Wavatar HelgeB

    Det var ikkje LaTeX-koden som var problemet, det var at pdflatex som ikkje ville prosessere alle bildene. Dessuten syns eg løsningen eg hadde med å bare sette sammen pdf vha pdftk.

  3. Wavatar anders

    duh duh duuuhH!!!! GIEF DEN PDF!!! ta med ved neste korsvei, tipper 8mai, langedalen el.l :D evt send på mail? stor?

Skriv en kommentar

Tilbake til bloggen